воскресенье, 1 апреля 2018 г.

Консультація для вихователя:
«Поради вихователям по вихованню                       дружніх відносин між дітьми»
Пропоную вашій увазі 10 пунктів, порад психолога вихователю ДНЗ, реалізуючи які можна досягти значних результатів у формуванні шанобливого ставлення і дружби між дітьми в умовах дитячого саду.
1. Допоможіть кожній дитині сформувати власний позитивний імідж, особливо коли мова йде про новачка, замкнутому або неуспішному дитину. Для цього беріть активну участь у виробленні громадської думки про нього, як за сприяння в різних областях діяльності (вчасно прийти на допомогу, продемонструвати підтримку ініціативи, забезпечити можливість реалізації плану і т.д.), так і ненав'язливими позитивними висловлюваннями типу: «Саша завжди хоче всіх чимось пригостити »,« У нас Саша ніколи не забуде зібрати іграшки на майданчику »,« Щоб я без тебе робила? », до іншої дитини: «Звернися до Сашка, він тобі охоче допоможе» і т.п. Зрозуміло, кількість таких висловлювань має бути відповідним і стосуватися різних дітей, інакше захвалювання окремої дитини може привести до зворотного ефекту. Неадекватна надмірна похвала формує у дітей спотворене уявлення про світ і себе, і, врешті-решт, гальмує процеси само ставлення і саморозвитку.
2. Практикуйте різні способи демонстрації симпатії і прихильності один до одного, такі як оплески в ситуаціях успіху і як засіб підтримки; піднятий вгору великий пальчик за успіх дитини; різноманітні ритуальні рухи (можуть бути придумані вихователем разом з дітьми) і ін.
3. Використовуйте відповідну лексику, підтримують, дії і жести: «Я тобі співчуваю!», «Чим я тобі можу допомогти?», «Не знаю, що так вийшло!», «Наступного разу у тебе обов'язково вийде», «Це з кожним може трапитися! »,« Я з тобою! »,« Ти заслуговуєш поваги »,« Тобі є за що любити себе »,« Ти гідний довіри »,« Мені здається, ти все зрозумів і більше так не будеш робити »; жести - взяти за руку, погладити по голові, поплескати по плечу, підморгнути; вчинком - запросити до гри, поділитися іграшкою тощо.
4. Навчайте дітей проявляти вдячність до однолітків і дорослим. Для цього поруч з відповідним словесної лексикою ( «спасибі», «ти мені дуже допоміг», «без тебе я не впоралася б», «ти приємна людина», «тобі все радіють», «ти випромінюєш ...», «тобі довіряють ») можна використовувати спеціальні прийоми, наприклад, написання листів подяки один одному. Цей прийом справляє сильне враження як на адресують, так і на адресата. Листи готують разом з вихователем і вкладають в спеціальний ящик, який можна назвати «ящиком подяки». Звичайно, вихователь підкаже, за що можна подякувати свого однолітка і як про це можна сказати. Після закінчення або місяці, або тижні, або дня листи зачитують у присутності всіх дітей. Варто подбати про те, щоб кожна дитина отримала лист подяки.
5. Варто збагатити практику педагогічної діяльності проведенням організованою ранкової зустрічі. Суть її полягає в тому, що відразу після приходу дітей в садок, або перед самим сніданком, або відразу після нього, малюки збираються разом для спільного привітання, обговорення планів на день. Тривалість цього заходу не більше 8-10 хв. Саме в цей час варто подбати про створення позитивного настрою у дітей всієї групи, запропонувати ігри, вправи, спрямовані на формування дружніх відносин, почуттів симпатії та прихильності (про конкретний їх зміст ми поведемо мову далі). Якщо ця форма роботи стане традиційною, діти легко і швидко по словесному або іншому сигналу будуть збиратися разом.
6. Особлива увага повинна бути звернена на зміну ставлення до дітей, які з якихось причин були неуспішними в діяльності або поведінці. Варто докласти всіх зусиль, щоб кожна дитина переживав радісні почуття успішності. Якщо дитина продемонстрував неприйнятні форми поведінки, був чи агресивним, або нещирим і викликав справедливий протест у інших дітей, варто підтвердити цінність його як особистості ( «Ти у нас такий молодець!», «Ми звикли тобою пишатися!» «Ти ж у нас розумниця!»), Разом з тим рішуче визнати неприпустимість такої поведінки. Дітей групи потрібно заспокоїти і пояснити, що наміри їхнього товариша були хорошими, але той поки не вміє правильно себе вести.
7. Зверніть увагу на дітей, які відчувають себе самотніми, при цьому мають невпевнений, тривожний вигляд, а іноді є демонстративними або прискіпливими. Найчастіше запрошуйте їх до спільних справах, одночасно з повагою ставтеся до їх бажанням побути на самоті. Виділіть час протягом дня для індивідуального спілкування, допоможіть їм знайти друзів, запропонуйте цікаву справу. Зробіть так, щоб вони періодично потрапляли в центр уваги всієї групи, наприклад, доручіть саме їм видавати квитки на виставу, заводити колону дітей в зал.
8. Організуйте «День дитини». Це може збігатися з днем ​​народження або іменинами, і в такому випадку кожна дитина протягом року побуде в цій ролі. Влаштуйте в цей день справжнє свято! Таємно обговоріть подарунки, підготуйте сюрпризи, ігри. Обладнайте спеціальне місце - трон - де буде сидіти іменинник, проведіть з ним інтерв'ю про його перевагах, інтересах, бажаннях тощо. Виготовте разом з дітьми вітальну газету, де проілюструйте в фотографіях і малюнках «героїчний шлях» і «досягнення» іменинника. Зібравшись за святковим столом або в святковий коло, дайте можливість дітям у вільній формі висловити побажання, похвалити іменинника за позитивні якості характеру і чесноти - умілість, самостійність, старанність. Нехай в цей день він сам вирішить, в які ігри грати, хто перший буде стояти в колоні тощо.
9. Облаштуйте в групі куточок миру або килимок довіри. Для цього виділіть окреме затишне місце, поставте туди крісло, покладіть килимок, на якому можуть розміститися двоє-троє дітей. Разом з дітьми прикрасьте це місце, позначте виразним символом. Мета такого заходу в тому, щоб стимулювати дітей до самостійного мирного вирішення проблем, що виникають у відносинах (не можуть поділити іграшку, визначитися з місцем в колоні, домовитися про чергу і т.д.) і сформувати внутрішній спокій і впевненість в тому, що будь-які спірні ситуації вирішуватимуться справедливо. Вихователь постійно проводить думку про те, що будь-яку проблему слід обговорювати і знаходити прийнятне для всіх рішення. Для початку проілюструйте на конкретному випадку, як можна користуватися куточком світу. Наприклад, в групі з'явилася нова заводна машина. Сергій і Сашко обидва хочуть пограти з нею. Пропонується сісти на килимок і обговорити, як можна поділитися. Можливо, хтось сам захоче поступитися. Якщо-ні, можна скористатися лічилки або кинути жереб. Обговорюється також тривалість гри кожною дитиною.
Поступово цей куточок стане символом дружби, партнерства, довіри. Згодом пропозицію вихователя сісти на килимку миру буде означати для дітей обговорити і справедливо вирішити проблему.
10. Організуйте спільні партнерські проекти. Для цього актуалізується для дітей проблеми, які потребують спільного обговорення і вирішення. Наприклад, догляд за кімнатними рослинами, підготовка до свята, збір інформації про певне явище і його презентація; організація виставки дитячих малюнків до свята, організація музичного конкурсу, організація туристичного походу тощо. Не варто очікувати від дітей, особливо на перших порах, оригінальних пропозицій і активних дій.
Розглянемо для прикладу, який може бути реалізація проекту «Допоможемо нашим меншим братам перезимувати». Вихователь розповідає дітям про те, що взимку тварини і птахи переживають важкі часи: їм не вистачає їжі, вони мерзнуть, часто стають жертвами автомобілістів. Пропонує дітям висловити свої пропозиції, як можна полегшити їхнє життя. Приймаються будь-які пропозиції, в тому числі і ті, які не можуть бути реалізовані З усього запропонованого вибирають кілька, над якими буде працювати група, наприклад, щоб привернути увагу дорослих до проблеми, підготувати виставку малюнків про життя тварин взимку; виготовити годівниці для птахів і взяти під контроль їх постійне наповнення насінням і крихтами; взяти за правило носити їжу бездомним тваринам.
Далі пропонується дітям самостійно вирішити, хто з них і чим хоче займатися. Вихователь пропонує визначитися, хто з дітей хоче малювати, хто буде робити годівниці і, нарешті, хто бере під свій контроль своєчасне наповнення їх насінням, крихтами. Бажано зафіксувати дитячий вибір (за допомогою спеціальних листівок або запропонувати дітям вписати свої імена в список). Це потрібно для того, щоб зайвий раз зосередити увагу дітей на характері їх вибору (без цього діти можуть швидко забути, що вони збиралися робити). Вся подальша робота може бути завершена тільки за умови підтримки і безпосередньої допомоги вихователя.
Практичний психолог Вертипорох В.В.

Комментариев нет:

Отправить комментарий